Bi radi varčevali, pa ne veste kakšen način je najboljši za vas? Zadnje čase so tako kot v tujini, tudi pri nas zelo razširjeni vzajemni skladi. Gre pravzaprav za enostavno obliko varčevanja v vrednostnih papirjih.
Nekateri bi želeli varčevati v skladih, pa so mnenja, da to ni zanje. Ravno nasprotno, take naložbe so primerne za vse, saj se lahko začne že z majhnimi vložki. Minimalni vložek ni določen, zato lahko višino vplačila sami izberete. Cilj sklada pa je dosežen dobiček, oziroma rast vrednosti vašega premoženja.
Kaj so vzajemni skladi?
Vzajemne sklade upravlja družba za upravljanje, v njem pa je združeno premoženje večih vlagateljev, ki so tudi lastniki vzajemnega sklada. S tem, ko vanj vlagajo denarna sredstva, kupujejo enote premoženja. Poznamo več vrst vzajemnih skladov: delniški, kjer so sredstva naložena v delnice; obvezniški skladi, kjer so investicije v obveznice; mešani skladi in denarni skladi. Obstajajo pa še drugi vzajemni skladi, kot naprimer lastniški skladi, skladi zajamčenih sredstev, nepremičninski skladi.
Odprti in zaprti vzajemni skladi
Če gre za zaprt vzajemni sklad, se lahko kapital unovči šele ob izteku, sklad se ukine in razdeli premoženje. Pri odprtem skladu pa je mogoče kupiti sklad ob zagonu ali pa neprekinjeno, pri obeh pa se lahko enote vnovčijo kadarkoli.
Kako začeti?
Vlaganje lahko začnete že z majhnimi vložki, višino naložbe pa si določite sami. Preden začnete vlagati razmislite, kakšni so vaši cilji, koliko časa želite vlagati in kakšno tveganje si lahko privoščite. Prav tako pa se je priporočljivo posvetovati z upravljalci skladov, ki bodo natančno preučili vaš profil in vam svetovali, kateri od skladov je za vas najboljši. Glede na vrsto sklada pa se lahko se odločite za vplačilo v enkratnem znesku, ali pa za mesečno varčevanje. Strokovnjaki pravijo, da se je treba zavedati, da je varčevanje v vzajemnih skladih dolgoročna stvar, po drugi strani pa nizka naložba pomeni nizko tveganje. Priporoča se, da poiščete pravo razmerje med pričakovanji in tveganjem, ki si ga lahko privoščite.
Kdo nadzira vzajemni sklad?
Vzajemni skladi se upravljajo s strani profesionalnih in izkušenih upravljalcev premoženja. To pa pomeni, da vlagatelji ne rabijo znanja in razumevanja kapitalskih trgov, saj ima vse potrebno znanje strokovnjak, ki zanj upravlja sklad. Seveda pa mora upravljanje potekati v skladu s pravili delovanja sklada. Upravitelji sklada so zanesljiv vir informacij o tem, kaj se dogaja na finančnem trgu, tako da lahko od njih kadarkoli dobite podporo in vse potrebne informacije.
Kakšne so prednosti varčevanja v vzajemnem skladu?
- Upravljalci skladov so finančni strokovnjaki, ki imajo veliko izkušenj na področju financ in analiz vrednostnih papirjev. Svetovalec vam bo odgovoril na vsa vprašanja in svetoval, kakšne naložbe so za vas najboljše.
- V primerjavi z drugimi oblikami varčevanja, vam v vzajemne sklade ni potrebno vlagati redno ali časovno pogojeno, ampak lahko vplačujete kadar želite in takšen znesek kot želite.
- V vzajemnem skladu je premoženje razpršeno v več različnih naložb, kar pa pomeni, da je tudi tveganje manjše. Hkrati pa je tudi lažje doseganje višjih dobičkov.
- V vzajemnih skladih vplačevanje in izplačevanje poteka po vaši želji, prednost pred drugimi oblikami varčevanja je tudi ta, da so vam sredstva vedno na voljo.
- Med skladi lahko prehajate brez plačila davka. Določene davčne obveznosti plačate samo ob izplačilu, po 20 letih pa tudi teh več ne rabite plačati.
- Vzajemni skladi so zelo enostavna oblika varčevanja, saj za vse poskrbijo usposobljeni strokovnjaki. Poleg tega, da upravljajo z vašim skladom, pa vam lahko tudi pomagajo pri davčni napovedi, itd.
Ko se odločate za vzajemni sklad, se morate zavedati, da so tudi stroški. Pri nekaterih so lahko samo vstopni stroški, pri nekaterih pa tudi izstopni. Kljub temu, pa so stroški nižji, kot pri samostojnemu vlaganju. Višina vstopnih stroškov je odvisna od načina vplačevanja, tako se za enkratna vplačila obračunajo drugače, kot za mesečna, oziroma večkratna vplačila. Daljše, kot je obdobje varčevanja, manj pomembni so vstopni stroški.
Preden se odločite za tak način varčevanja, se pozanimajte, kateri vzajemni skladi so v preteklosti imeli najboljše donose. Izbiro prilagodite vašim željam in pričakovanjam. Ko boste izbrali finančnega svetovalca, mu zaupajte vse dvome, hkrati pa tudi vaše cilje in koliko tveganja si lahko privoščite. Glede na to, se bosta skupaj odločila, kateri sklad je trenutno najprimernješi za vas. Svetovanje je brezplačno, prav tako pa tudi pomoč pri vlaganju. Ko boste izbrali sklad, bo za vse poskrbel upravljalec, vi samo na vsake toliko časa preverite gibanje vaše naložbe. Svetuje se, da vsaj enkrat na leto s svetovalcem preverita, če gredo naložbe v pravo smer, oziroma če izpolnjujejo vaša pričakovanja.
Vzajemni skladi omogočajo, da dolgoročno varčujete v delnicah in vrednostnih papirjih, ki na dolgi rok prinašajo večjo donosnost, kot pa naprimer bančne vloge. Kljub vsem prednostim, ki jih prinaša varčevanje v vzajemnem skladu, pa se morate zavedati, da obstajajo tudi določena tveganja. Nekakšno pravilo je, da višje tveganje prinaša večje donose na dolgi rok, na kratki rok pa večje izgube. Medtem, ko pa nižje tveganje prinese tudi manjše dobičke, hkrati pa tudi manj izgube.