Svetovni finančni fenomen, Bitocoin, ki ga že nekaj let srečujemo kot najbolj uspešnega na kriptoborzi, tudi v letu 2020 ni razočaral. Neglede na zdravstveno krizo, s katero se trenutno bori celotna svetovna javnost, pa lahko rečemo, da je za Bitocoinom zelo uspešno leto. Vrednost kriptovalut tega digitalnega pionirja je prvič po letu 2017, presegel mejo 18.000 dolarjev. To se je zgodilo v novembru 2020, kaj pa danes, kakšna je trenutna cena kriptovalute. Vrednosti le-teh, zaradi spremembe v povpraševanju ves čas burno nihajo, zato si v nadaljevanju preberite kaj se je z »glavno« kriptovaluto dogajalo v koncu prejšnjega in začetku leta 2021, v katerega smo šele vstopili.
Zakaj Bitcoin velja za neregulirane kripotovalute? Vrednosti le-teh res ni mogoče obvladovati?
Res je, BITCOIN in druge kriptovalute neglede na njihovega proizvajalca, uvrščamo med tako imenovane neregularne kriptovalute. Vrednosti te-teh ne nadzoruje nobena centralna ustanova, kot to počne na primer trg zlata. Prav tako je popolnoma neodvisen od katere koli države, kar preprosto pomeni, da ga nobena država ne mora imeti v lasti. Zanimivo je, da se njegovega opravljanja ni polastil še sam ustanovitelj, oseba, ki za pojavljanje v javnosti uporablja psevdonim Satoshi Nakamoto. Vrednost kripotovalut je še zato veliko bolj višja v očeh tistih, ki nasprotujejo monopolnemu nadziranju. Celoten sistem se tako »poganja« na nek način kar sam. S tem mislimo, da se vrednost kriptovalut določa glede na dejavnost njenih uporabnikov, tako imenovanih rudarjev, ki omogočajo trgovanje z njimi. V večini držav je plačevanje s Bitcoinom že popolnoma uvedeno in se lahko uporablja kot način plačila za vsakdanje nakupovanje in plačevanje storitev.
Vrednost kripotvalut Bitcoina v novembru 2020
Kot smo omenili že v uvodu, smo bili v mesecu novembru deležni zelo burnega gibanja Bitcoinove kriptovalute. Vrednoti so v kriptoborzi Bitstamp v tem času presegle rekordno mejo 18.000 dolarjev in natančneje dosegle vrednost 18.467 dolarjev, kar v evropski valuti evro znaša častitljivih 15.237 EUR. Vrednost kriptovalut je prvič od decembra 2017, ko ste vlagatelji zanjo odšteli rekordnih 20.000 dolarjev, dosegla njej podobno odkupno ceno. V novembru 2020 smo bili tko lahko priča dnevnemu zvišanju cene iz 16.000 dolarjev na 18.000 EUR. Zaradi tako stalnega naraščanja so nekateri strokovnjaki predvidevali, da si bomo v decembru 2020 ali januarju 2021 ponovno lahko ogledali rekordno ceno kriptovalute. Vrednosti le-te pa niso šle po planu. V nadaljevanju si preberite kako je vrednost kriptovalut nihala v januarju 2021.
Pričakovana rast kripotovalute. Vrednosti so odraz trenutne svetovne zdravstvene krize
Kripotvaluti Bitcoin pa v preteklem letu ni šlo samo »dobro«, kot ni si glede na prej omenjene podatke lahko mislili. V maju 2020 so strokovnjaki na kriptoborzah lahko zasledili tako imenovani halving ali prepolovitev. Kljub temu, pa se je je v naslednjih mesecih njegova vrednost zaradi zdravstvene krize, v nasprotju z nekaterimi drugimi investicijami, zelo dobro odzivala. Velika vrednost kriptovalut kot je Bitcoin se skriva predvsem v dejanstvu, da se njegova cena s poglabljanjem krize samo viša. Torej bi lahko rekli, da na nek način katerakoli globalna kriza »koristi« finančnim trgom kriptovalute. Vrednosti so postale varno zavetje za tiste, ki se še pred krizo odločijo za tovrstno investicijo. Zanimivo je, da se je s poglabljanjem krize prav tako dvigovalo zanimanje in popularnost digitalnih valut. Tako smo lahko opazili, da poleg vlaganja posameznikov, vedno večkrat pojavlja vlaganje podjetij v kriptovalute. Vrednosti in prednosti te-teh je prepoznal tudi plačilni sistem Paypal, ki od sedaj naprej omogoča plačevanje s kriptovalutami. Sedaj ko veste, kdo pogajanja celoten sistem Bitcoina, pa si preberite kaj se je z njegovo vrednostjo dogajalo v začetku novega leta 2021.
Gre vrednost kripotavlut Bitcoin še višje v nebo?
Kljub zelo optimističnim napovedim strokovnjakov, da bo Bitcoin tudi v novem letu 2021 kraljeval in naraščal v svoji vrednosti, se to glede na dogajanje v zadnjem dnevu (4.1.2021) definitivno ni uresničilo. Lahko bi rekli, da je v tem času upadla moč tudi Bitcoinu – največjemu mogotcu kriptovalute. Vrednosti le-teh so v zadnjem tednu, v le pičlih nekaj urah, dosegle 15 odstotno znižanje. Še dobro, da je takšno nihanje zelo pogosto v svetu digitalnega sveta. Na vseh drugih finančnih trgih bi takšen padec predstavljal popolno katastrofo, pri virtualnem denarju pa tako visoko nihanje drastično ne vpliva na kriptoinvestitorje. Lahko bi rekli, da se prava vrednost kriptovalut skriva prav v njihovem neobremenjenem nihanju na trgu. Med tem, ko bi takšno nihanje povzročilo veliko škode za vrednost delnic in obveznic ter veljalo kot predpotopno svarilo na področju fizičnih valut, pa »življenje« kriptoborze normalo teče naprej. Bitcoin si je po tem padcu hitro opomogel in je 3.1.2021 na vrhuncu dneva dosegel vrednost 35.000 dolarjev.
Bitcoin ni edina digitalna valuta z uspehom
Res je, da je bilo leto 2021 za Bitcoin vlagatelje večinsko zelo optimistično, a to ni bila edina uspešna zgodba kriptovalute. Vrednosti so se v enakem obdobju povečale tudi drugih, manjšim in mogoče nekaterim manj poznanim, kriptovalutam kot so Ripple, idr. Več o tem si lahko preberete na strani posameznega ponudnika kriptovalut, ki ga vpišete v brskalnik.
Lahko bi rekli, da se od nas in kriptovalut, poslavlja še eno burno leto. Za prve v večini manj uspešno kot za druge, pa vseeno zagotovo zelo poučno leto za tiste, ki so iz trenutne situacije želeli izluščiti nekaj novega za svoj osebni in finančni življenjski napredek. Osebni ali finančni vzponi in padci, ki so krojili preteklo leto, pa naj v vas krepijo zavedanje, da se ne glede na vse, vedno lahko zanesete nase in svoje lastne odločitve. Želimo vam, da bi se v tem novem letu učili iz svojih napak in se vedno pogosteje odločali za vašo stabilno finančno prihodnost.