Trgovanje s kriptovalutami je marsikomu izredno privlačen pojem, se pa mora vsak, ki se ga loti, zavedati, da s seboj ne prinaša le morebitnega zaslužka, ampak tudi pasti, ki se jih lahko z zelo premišljenim delovanjem izognemo. Ker se vse seli na splet (pomislite le na nakupovanje in izobraževanje), seveda ni prav nič nenavadnega, da se tja vztrajno seli tudi denar, ki ima na spletu nekoliko drugačno obliko. V članku se bomo podrobneje posvetili zlasti nevarnostim, ki jih trgovanje s kriptovalutami prinaša. Dobro je, da se jih zavedate, če ste bodisi popoln začetnik bodisi prekaljeni maček na tem področju.
Vlaganje denarja, ki ga potrebujemo za preživetje
Med največjimi strahovi vsakega, ki se gre trgovanje s kriptovalutami je zagotovo ta, da bi ves vložek izgubil. Zato je dobro poznati prijeme, s katerimi kriptovalute delajo vam v prid. O tem, da nikoli ne smemo vložiti denarja, ki ga imamo za preživetje, najbrž ni treba posebej razglabljati. Zakaj? Ker nikoli ne moremo vedeti, kakšna bo vrednost tega denarja jutri, čez en mesec, čez pet let … Bodite raje ‘na varnem’, vložite le tisto, kar imate nekje ob strani, za rezervo. Začnite z majhnim vložkom, da se navadite na svet digitalnih valut, ki je precej drugačen od sveta bankovcev, ki jih lahko držite v roki in pospravite v denarnico. Ko je v delu trgovanje s kriptovalutami, se velike spremembe lahko zgodijo v le nekaj minutah!
Kupimo prvi kovanec, ki nam je všeč
Naslednja velika napaka, ki se lahko zgodi prav vsakemu navdušencu nad digitalnimi valutami, je ta, da kupijo tisto, kar se jim ponuja na prvo roko in je na videz zelo privlačno. Trgovanje s kriptovalutami naj bo že na samem začetku izredno premišljeno. Raziščite svet, v katerega se podajate, preverite ozadje kriptovalute, ekipo, ki stoji za njo. Saj ste že slišali za nategune, ki ustvarijo navidezno kriptovaluto, potem pa jo z denarjem poštenih ljudi ucvrejo na daljne otoke in tam uživajo še dolga leta?
Zanašanje na razne ustanove
Če vam trgovanje s kriptovalutami prinese prej izgubo kot dobiček, ne pričakujte, da vam bo kakšna ustanova na državnem ali kakršnem koli drugem nivoju pomagala. Trgujete namreč v dereguliranem okolju, ki nima neke osrednje ustanove in prav nihče vam ne bo za nič jamčil.
Ste nagnjeni k brezglavemu nakupovanju?
Ženska, ki v zanosu kupi obleko, ki je verjetno nikoli ne bo nosila, zaradi tega najverjetneje ne bo doživela tragedije, trgovanje s kriptovalutami pa je lahko zanjo precej bolj nevarno. Če ste torej nagnjeni k zapravljanju brez meja, se boste v svetu kriptovalut morali malce ustaviti. Brezglavo kupovanje, ko cena nekega kovanca strmo narašča, in potem spet panično prodajanje, ko njegova vrednost pada, je pretirano čustveno in povsem nepotrebno, lahko celo zelo tvegano.
Niste vztrajni? Trgovanje s kriptovalutami ne bo za vas
In kaj še svetujejo tisti, ki se na trgovanje s kriptovalutami dobro spoznajo? Med pomembnejšimi spretnostmi trgovca, če bi se lahko tako izrazili, sta zagotovo disciplina in vztrajnost, ki pomenita vsakodnevno ponavljanje neke strategije. Ta se bo v nekih razmerah obnesla drugače kot v nekaterih drugih, če jo izvajaš vsak dan, pa kaj kmalu ugotoviš, kako bi se na določene tržne razmere lahko prilagodil in s tem svojo strategijo sproti spreminjaš oziroma nadgrajuješ. Potrpežljivost je v svetu kriptovalut cenjena vrlina, ki se lahko tudi vam pošteno obrestuje.
Ste vse stavili na en sam kovanec, valuto?
Morda bi morali razmišljati v smeri, da je trgovanje s kriptovalutami kot ekipen šport, pri katerem le skupno delo daje rezultate. Če ne želite biti odvisni samo od enega igralca (kovanca), jih torej kupite več, ki bodo delali v vaše dobro. Če enemu od kovancev forma umanjka, jih imate še vedno nekaj, ki bodo ekipi prinesli končno zmago. Z razpršitvijo vložka lahko tako dodobra zmanjšate tveganje, v mislih pa imejte tudi nasvet, da ne kupujte in prodajajte vsega hkrati, temveč v različnih časovnih obdobjih, korak za korakom.
Nujno poskrbite za varnost
Našteli smo le nekaj nevarnosti oziroma napak, ki jih lahko naredi navdušeni trgovec s kriptovalutami. Med pomembnejšimi ukrepi, ki bodo trgovanje s kriptovalutami naredili varnejše, na tem mestu izpostavljamo še nekaj. Tudi v digitalnem svetu na vas prežijo napadalci, torej hekerji, zato je dobro, da svoje premoženje zaščitite najbolje, kar lahko. Uporabljajte različna gesla, računalnik redno pregledujte in čistite (virusi), ne klikajte sumljivih pasic, ne obiskujte neznanih strani, za potrebe trgovanja s kriptovalutami ustvarite prav poseben elektronsko naslov, vedno preverite, če ste na varni strani (SSL certifikat, popolnoma pravilen URL-naslov) … In ko nekaj zaslužite, to obdržite zase! Raje se ne bahajte, koliko imate, ob tem pa skrbno shranjujte vse transakcije. Zagotovite si tudi dvostopenjsko preverjanje pristnosti, ki je majhen, a pomemben korak k večji varnosti.
Ob vsem tem se zdi, da v svetu kriptovalut ni prostora za čustva. Bo že držalo, tu štejejo številke. In dejstvo, da vam prav nihče ne more zaupate tiste čarobne formule za popoln uspeh, ki ga prinese trgovanje s kriptovalutami.