Zlato je tista plemenita kovina, ki nam je najbolj poznana zaradi nakita. Malo kdo ve, da je zlato tudi izredno dobra naložba, seveda ob pravem času. Cena zlata se trenutno giblje zelo visoko, vendar ni rečeno, da bo tako tudi ostalo. Medtem, ko so včasih vrednost zlata pogojevali vladarji, je njegova cena danes odvisna od stanja na finančnem trgu in povpraševanja.
Zakaj je zlato tako priljubljeno?
Zlato je najbolj priljubljeno za izdelavo nakita, saj je znan po temu, da je zelo raztegljiva kovina, ki jo je lahko oblikovati in ne reagira z večino kemikalij. Hkrati pa ima veliko gostoto, visok sijaj in dobro kovnost. Prav zaradi teh lastnosti je poleg za izdelovanja nakita zelo priljubljen tudi v elektroniki in zobozdravstvu. Nekatere države pa ga uporabljajo tudi kot monetarno sredstvo. Cena zlata je trenutno zelo visoka, zato je kot naložba zelo priljubljeno sploh v kriznih časih.
Zlato pa se zaradi odličnih lastnosti uporablja tudi v industriji. Predvsem tam, kjer se zahteva odpornost na rjo in na temperaturne razlike. Tako se ga uporablja predvsem v stikalih, relejih in priključkih. Ker je cena zlata precej visoka, njgova uporaba v industriji ni najbolj ekonomična, zato se ga največkrat uporablja samo če ni druge kovine. Vedno več pa se zlato uporablja tudi v zobozdravstvu za izdelavo plomb in zobnih nadomestkov. Razlog za njegovo priljubljenost v tej panogi je predvsem to, da je enostavno za obdelavo, hkrati pa ne reagira telesne tekočine in ne povzroča alergij. Ker ima zlato izjemne lastnosti, pa je zadnje čase nepogrešljiv tudi v vesolju. Uporablja se ga predvsem za zaščito pred toploto, svetlobo in radiacijo. V vesoljskih plovilih pa se ga uporablja kot mazivno sredstvo. Poleg za izdelovanje nakita, pa je uporaba zlata zelo popularna tudi v monetarne namene.
Zlato kot plačilno sredstvo
Monetarna uporaba zlata se je začela leta 1500 pr. n. št., ko so ga prvič uporabili kot menjalno sredstvo v Egiptu. Takratni kovanec šekel je postal standardna enota na Srednjem vzhodu, tehtal pa je 11,3 g zlata. Poleg zlata, pa je kovanec vseboval eno tretjino srebra. Leta 50 pr. n. št. so Rimljani izdelali prvi pravi zlati kovanec in ga poimenovali aeurus. Takrat se je prvič zlato uveljavilo kot plačilno sredstvo. Cena zlata pa se je merila glede na potrebe po dobrinah. Tako je naprimer ena kamela bila vredna en zlat kovanec. Vrednost zlata pa so povečevali, glede na njegovo razpoložljivost. Kmalu zatem, ko so Rimljani začeli zlato uporabljati za plačilno sredstvo, so jim sledili še drugi vladarji in začeli z izdelovanjem zlatih kovancev. S tem so si zelo olajšali trgovanje, hkrati pa pridobili na zaupanju v plačilna sredstva med prebivalci. Tekom zgodovine so vladarji zmanjševali vsebnost zlata v kovancu, da bi tako pridobili večje količine kovancev, ki so imeli enako veljavo, kot prvotni kovanci. Ko so ljudje ugotovili, da je vsebnost zlata v novejših kovancih manjša, se je cena zlata, oziroma zlatnikov, ki so bili prvotno v obtoku, avtomatsko povečala. Vladarji so to ukinili tako, da so na nove kovance vtisnili staro letnico kovanja. Ko so ljudje ugotovili ta trik, ki so ga uporabili vladarji, se je vrednost zlatnikov dodatno razvrednotila. Ker so kovanci vsebovali zlato, so vedno imeli neko vrednost, čeprav je zlato kot plačilno sredstvo izgubljalo na stabilnosti tudi zaradi nepoznavanja regij in njihovega načina vrednotenja dobrin.
Papirnati denar kot ga uporabljamo danes, nima take varnosti, kot ga je imelo včasih zlato v kovancih. Kljub temu, da so vladarji ves čas zmanjševali količino zlata v kovancih, je zlatnik vedno imel neko vrednost že samo zaradi dejstva, da je vseboval zlato. Papirnati denar kot ga uporabljamo danes, pa ima vrednost samo dokler ga lahko zamenjamo za nekaj drugega. Zlato je edina plemenita kovina, ki jo lahko še danes zamenjamo za dobrine, z njim poplačamo dolgove in ga uporabimo kot naložbo. Čeprav nekateri pravijo, da je cena zlata nestabilna, je vsekakor plačilno sredstvo, ki nikoli ne bo izgubilo svoje vrednosti.
Kakšna je danes vrednost zlata?
Cena zlata močno raste že od leta 2018, v letošnjem letu, pa je dosegla najvišjo točko,predvsem zato, ker v njem najdejo zatošiče vsi vlagatelji, ki želijo zaščititi svoje premoženje. Zaradi negotovega stanja na finančnem trgu se lahko hitro zgodi, da izgubimo svoje premoženje, zato strokovnjaki pravijo, da ga je smiselno vsaj del pretopiti v zlato, da se zavarujemo pred propadom denarnih valut.
Prvi velik poskok vrednosti zlata na trgu so po dolgem času zaznali leta 2001, zaradi zloma borze ob terorističnemu napadu v Ameriki. Cena zlata je imela največjo vrednost v letu 2011, nato pa je nekaj časa mirovala, vse do leta 2018, ko je začela spet strmo naraščati. Poznavalci pravijo, da lahko trenutna vrednost zlata, ki se giblje okrog 1950 dolarjev na unčo, še bolj zraste. V letu 2021 naj bi se lahko cena zlata dvignila tudi do 3000 evrov. Nekateri strokovnjaki pa opozarjajo, da so to le predvidevanja, glede na stanje, ki trenutno vlada na trgu. Kar gre visoko gor, gre lahko tudi nizko dol, opozarjajo analitiki. Zato je treba pri trgovanju z zlatom biti izjemno previden, še posebej v teh časih, ko se nam zdi, da je naložba v zlato varna in hkrati najbolj smiselna rešitev za primer zloma finančnega trga.
Od česa je odvisna cena zlata na trgu?
Danes vrednost naložbenega zlata regulirajo predvsem centralne banke in terminska borza v Londonu. Da ima danes zlato visoko vrednost, je kriva predvsem gospodarska kriza, ki nas je prizadela v tem letu. S tem, ko je stanje na finančnem trgu nestabilno, se poveča povpraševanje po zlatu, ker velja za najbolj varno valuto v kriznih časih. Torej lahko rečemo, da je cena zlata odvisna predvsem od povpraševanja.