Lepota investiranja v naložbene kovine se skriva ravno v tem, da je gibanje njihovih cen nekoliko nepredvidljivo, saj nanje vpliva veliko različnih dejavnikov. Tako lahko s pametnimi naložbami v plemenite kovine hitro pridobite več sredstev, kot ste jih vanje vložili. Toda ali ima lahko tudi aktualna svetovna pandemija korona virusa vpliv na to, kako se spreminja cena zlata? Graf spreminjanja cen zlata je zato zelo zanimiv.
Kateri dejavniki vplivajo na spreminjanje cene naložbenega zlata?
Zlato je ena izmed treh najbolj cenjenih plemenitih kovin, ki skozi svojo dolgo zgodovino nepretrgoma drži ugled nečesa unikatnega, prestižnega, a tudi težko dosegljivega. Najdemo ga lahko v elektrotehniki, predvsem pa se uporablja za izdelavo nakita in drugih prestižnih predmetov ter razne pozlatitve, del pa se ga prihrani tudi za investicije v naložbene kovine.
In ravno del, ki se prihrani za naložbene kovine nas trenutno najbolj zanima, saj zelo vpliva na aktualno cena zlata graf. Glede na to, da je trenutno na vseh kontinentih razen na Antarktiki, aktivnih več kot 100 rudnikov zlata, bi lahko predvidevali, da bi se v nekem trenutku lahko zgodilo, da bi hipotetično gledano izkopali vso zlato na Zemlji, zaradi česar bi cena zlata graf sunkovito padel, saj bi cena za gram zlata čez noč postala smešno nizka. Toda na srečo vseh naložbenikov v plemenite kovine, zlasti v zlato, se ta scenarij ne more zgoditi, saj se količina zlata in tudi njegova cena do neke mere umetno regulirata, hkrati pa sta odvisni tudi od nekaterih drugih dejavnikov.
Prvi izmed teh dejavnikov je naravni, saj se zlato v primerjavi z drugimi rudninami na enem mestu ne pojavlja v tako velikih količinah. Tako se morajo rudarji za gram pridobljenega zlata potruditi veliko bolj kot za izkop 1 kg premoga. V toni izkopane zlate rude se namreč nahaja le nekje med 4 in gramov zlata. Zato zlatu ne rečemo zastonj tudi redka kovina.
Naslednji pomemben dejavnik pa so gospodarske razmere, ki imajo zelo velik pomen na to, da se cena zlata graf spreminja. Cena zlata je namreč zelo odvisna tudi od povpraševanja ter splošnega stanja gospodarstva. Zato vsaka kriza ali pa gospodarski razcvet povzročita, da se cena zlata graf nekoliko zamaje in spremeni. Nekateri zato naložbe v plemenite kovine, zlasti zlata, smatrajo za potrošnjo prihrankov, drugi pa za odlično priložnost za zaslužek in oplemenitenje lastnega imetja.
Kako se je cena zlata graf spreminjal v zadnjih mesecih?
Glede na to, da je aktualna pandemija Covid-19 dodobra zamajala gospodarstvo po vsem svetu, je popolnoma upravičeno pričakovati, da se bo nekoliko spremenil tudi cena zlata graf. Oglejmo si, kako so se cene naložbenega zlata spreminjale v preteklih nekaj mesecih, ko je epidemija že dodobra zakorakala v naš vsakdanjik.
Trenutna cena za kilogram naložbenega zlata znaša dobrih 51 tisočakov. Če ta podatek primerjamo z novembrom v letu 2019, ko se nam o koroni ni še niti sanjalo, lahko vidimo, da je en kilogram naložbenega zlata eno leto nazaj znašal 42 000 evrov. To pomeni, da se je v dobrih dvanajstih mesecih cena zlata graf zvišal za kar 11 000 evrov na kilogram naložbenega zlata. Od pojava virusa Covid-19 so tako cene zlata počasi začele rasti, z izjemo večjega padca v marcu 2020.
Razlaga za to, da je se je cena zlata graf tako povišal je zelo preprosta. Zaradi ostrih preventivnih ukrepov za zajezitev novega virusa, je gospodarstvo v številnih državah v letošnjem letu na nekaterih področjih slabelo, na nekaterih pa se je še bolj razcvetelo. Neizogibno pa je dejstvo, da se bo marsikatera država ob koncu korona krize znašla v gospodarski krizi. Z gospodarsko krizo pa z roko v roki hodi tudi inflacija denarne valute. Zato želi marsikdo zavarovati svoje prihranke pred veliko inflacijo tako, da jih vloži v plemenite kovine, na primer zlato, saj je tam manjša možnost, da bodo njihovi prihranki izgubili na vrednosti. Zaradi večjega povpraševanja zato raste tudi cena zlata graf.
Poleg tega pa ne smemo pozabiti niti na to, da primerjava vrednosti naložbenega zlata skozi daljše časovno obdobje z aktualno valuto-evrom, ni najbolj primerna, saj se tudi vrednost evra nekoliko spreminja. Ne sicer toliko, da bi mi to lahko opazili v vsakdanjem življenju, toda tudi če bi vrednost zlata bila ves čas enaka, bi vsako leto za kilogram zlata morali odšteti nekoliko drugačno vsoto aktualne valute.
Kaj se lahko naučimo iz preteklih izkušenj?
Ko se boste lotili naložbe v zlato, vam svetujemo, da najprej dobro preučite teren, saj bi zagotovo radi dosegli, da za svoj denar dobite kar največ zlata, ki ga boste pozneje lahko dobro unovčili. Najti morate namreč pravi trenutek tako za nakup naložbenega zlata, prodajo, kot tudi način naložbe. Pri naložbah v plemenite kovine namreč plačilo z gotovino še zdaleč ni edina možnost.
Da boste lažje našli ustrezen trenutek za naložbo v zlato, vam svetujemo, da skušate zgled najti tudi v preteklih izkušnjah z različnimi stanji v gospodarstvu in kako so ta stanja vplivala na vrednost zlata. Ob pogledu na cena zlata graf namreč hitro opazite, da vrednost zlata raste že najmanj zadnjih dvajset let. Toda izrazite rekorde je dosegla ravno v vrhu svetovne gospodarske krize med leti 2011 in 2013, neto pa je zopet nekoliko upadla. Iz tega podatka tako lahko najdete tudi koristne smernice za nadaljnje rokovanje z naložbenimi kovinami in zgodovino uporabite kot učiteljico in pomočnico do boljše naložbe.