Surova nafta ali drugače imenovani petrolej s svojimi odločnimi kemijskimi in fizikalnimi lastnostmi predstavlja zelo pomemben surovinski in energijski vir. Zanimivo je, da surova nafta sploh ni primerna za uporabo, saj ta vsebuje prevel različnih sestavin z različnimi kemijskimi in fizikalnimi lastnostmi. Njeno uporabo omogoči postopek t.i. frakcionalna destilacija, ki loči surovo nafto glede na različna vrelišča na: plin, bencin, kerozin, surovine za kemijsko industrijo, plinsko in dizelsko olje, maziva, voske, kurilno olje ter celo asvalt. Črno zlato je v njenem bistvu zmes spojin ogljika z vodikom in spada v skupino ogljikovodikov. Surova nafta pa je veliko več kot samo kemijska spojina, velikim svetovnim velesilam predstavlja tudi velik del njihovega zaslužka. V nadaljevanju si preberite kateri primerni dejavniki vplivajo na določanje njene cene.
Surova nafta kot glavni svetovni energetski nosilec
Prvi proizvod, ki je za svoje delovanje potreboval naftni derivat-kerozin je bila svetilka. Po iznajdbi lete pa se je zvrstilo neskončno mnogo drugih proizvodov, ki so za svoje delovanje potrebovali naftne derivate. Naftni trg je od začetka izkopavanja tako zabeležil približno 650 milijard načrpane surove nafte. Preostanek, ki še neizčrpan čaka pod zemeljsko skorjo, pa naj bi znašal dobre 1.000 milijard naftnih sodčkov. Skozi stoletja so se svetovne korporacije vedno bolj zavedale tega, da je nafta zelo dober energetski vir. Sčasoma so strokovnjaki opazili, da se nafte med seboj razlikujejo glede na to kje se ta črpa. Uvedli so t.i. različne referenčne vrste, ki so med seboj razločevale nafto na različne vrste. Kot najbolj pomembno štejemo nafto vrste Brent, ki služi kot podlaga, da se določi cena surove nafte dveh tretjin svetovnih vrst nafte. Ta se črpa v severnem morju. Poznamo še druge referenčne kode, ZDA oz. Teksas gospoduje s vrsto nafte WTI, Malezija s Tapis, Indonezija s Minas, Ruska federacija pa Siberian Light.
Cena surove nafte na trgu je odvisna tudi od njene sestave
Ko govorimo o tem, kako se določa cena surove nafte je pomembno, da se vprašamo tudi po njeni kvaliteti. Najbolj pomembni lastnosti, ki sta najbolj v ospredju ko govorimo o določanju cene glede na kakovost, sta težnost in vsebnost žvepla. Viskoznost ali težnost nafte se določa po API-težnost lestvici, ki jo je vpeljal Ameriški inštitut za nafto. Drug parameter od katerega je odvisna cena surove nafte na trgu pa je vsebnost žvepla. Zanimivo je, da zanj uporabljamo izraza »sladko« in »grenko«. Pod prvo razumemo vse tiste vrste naft, ki vsebujejo manj kot 1% žvepla, v angleščini jo poimenujejo sweet crude. Za »grenko« pa lahko vzamemo tisto, ki ima 1% ali več žvepla v sebi, angleško govoreči strokovnjaki jo poimenujejo kot sour crude. Od vsebnosti žvepla v določeni vrsti nafte je odvisna tudi tržna cena nafte, saj morajo tiste z večjo vsebnostjo na bolj komplicirano obdelavo v rafinerijah, posledično je primarna cena višja.
Katere vrste naft spadajo pod »lažje« in katere pod »težje«?
- »LAŽJE« VRSTE NAFT
V to kategorijo spadajo naslednje vrste naft:
- Nafta Brent, ki se črpa v Severnem morju v območju Britenskega ozemlja, pod njo spada 15 vrst različnih lahkih naft, ki si delijo podobne kemijske in fizikalne značilnosti. Razvoz te nafte poteka po vsem svetu, predvsem jo kupujejo v Vzhodnih obalah ZDA in v Mehiškem zalivu. Ta je še posebej pomembna, saj velja kot sinonim evropske nafte in poleg tega določa kako se cena surove nafte giba na borzi. Cena surove nafte te vrste nafte je večja od OPEC in cenejša od WTI nafte.
- Teksaška nafta ali drugače WTI, ki se črpa na naftnih poljih zahodnega Teksasa in južni Oklahomi, spada prav tako pod »lažje« nafte. Cena surove nafte se giblje nad ceno OPEC in Brent, saj kot sinonim za severnoameriško nafto velja kot ena najkvalitetnejših vrst črnega zlata.
- Nafta Tipas ali drugače poznana Surova nafta Malezije, prav tako spada pod »lažje« vrste nafte in velja za nafto Daljnega vzhoda.
- Ruska sibirska surova nafta s svojo API-težnostjo 36 lahko prav tako štejemo v to skupino.
- »TEŽJE« VRSTE NAFT
- Dubai Crude ali Surova Dunajska nafta, spada med tiste bolj težke. Črpanje poteka v Združenih Arabskih Emiratih in svoje tržišče zavzema predvsem v Azijsko-Pacifiški regiji.
- Minas ali surova nafta Indonezije
Malo drugače pa je določanje težnosti pri naftni družbi OPEC, ki združuje nekakšno mešanico »težkih« in »lahkih« vrst surove nafte. Države, ki svoje članstvo priznavajo združenju OPEC so: Alžirija, Savdska Arabija, Indonezija, Irak, Iran, Katar, Kuvajt, Libija, Nigerija, Venezuela in ZAE.
Standardizirani sodček – enota za merjenje nafte v svetovnem merilu
Tisti, ki pogosto spremljate cene v naftnem svetu, boste vedeli, da se cena surove nafte navedena v medijih nanaša oz. meri v t.i. sodčkih. Zanimivo je, da se cena surove nafte v veliki večini sploh ne določa na borzi, ampak kar mimo nje, čeprav ta postavlja osnovno ceno za trg. Cena surove nafte na borzi ne bi morala biti enota brez standardiziranega sistema, ki povsod po svetu uporablja enako mersko enoto. Ta je naftnem svetu označen z oznako sodček nafte, ki znaša prbl. 158,98 litra surove nafte ali drugih naftnih derivatov. Ta merska enota izhaja še iz začetka črpanj v Pensilvaniji, ko so v dogovoru ameriških in britanskih naftnih mogotcev določili mero na podlagi mere starega angleškega soda za vino. Da ne bo pomote, to ne pomeni, da se nafta prevaža v sodih, kot lahko vidimo v kakšnih starejših filmih. Ne, ta se prevaža v prostorih posebej oblikovanih za čezoceanski prevoz nafte v tankerjih. Za njihovo shranjevanje v skladiščih pa uporabljajo posebne posode primernih mer.
Ob branju članka ste lahko spoznali nekaj glavnih karakteristik nafte, od katerih je odvisna cena surove nafte na trgu. Prav tako smo se seznanili z glavno mersko enoto in si pogledali katere so največje proizvajalke nafte na svetu. To pa še zdaleč ni vse, kar morate o naftnem trgu vedeti. Za celosten pogled na to kako naftni trg deluje in kaj poleg omenjenega, še vpliva na svetovni naftni trg, vas vabimo, da si o tem preberete še druge zanesljive vire. Pustite si, da vas črno zlato, prevzame v vsej svoji veličini.